Зелена інфраструктура
Що таке “зелена інфраструктура”?
Європейська Комісія з питань Енергетики, кліматичних змін клімату та навколишнього середовища визначає “зелену інфраструктуру” як мережу природних компонентів довкілля, зелених і блакитних просторів, у межах і між містами та населеними пунктами, яка забезпечує екосистемні послуги. Таким чином, зелена інфраструктура може бути створена людиною або природою. Міська зелена інфраструктура – це озеленені території, які надають різноманітні екосистемні послуги, базисом яких є природні механізми, такі як управління дощовими водами, зниження рівня шуму та забруднення повітря, зменшення ефекту міського теплового острова, підтримка міського біорізноманіття та багато іншого. Зелена інфраструктура може доповнити або замінити “сіру інфраструктуру”, тобто технічну інфраструктуру для конкретних цілей, таких як управління зливовими водами. Щільність забудови й урбанізація призвели до зменшення кількості зелених насаджень у містах на користь щільних і штучних поверхонь. Зелені дахи і стіни, дощові сади і дерева є типовими елементами зеленої інфраструктури, які повертають елементи природи в місто. Окрім того, зелена інфраструктура відіграє важливу роль в адаптації міського клімату, що зазначено у різних стратегічних документах ЄС.
Переваги використання синьо-зеленої інфраструктури:
Управління зливовими водамиЩільна тверда поверхня призводить до того, що стік від опадів і танення льоду та снігу збільшується як за силою, так і за кількістю. Крім того, такі поверхні перешкоджають проникненню води в ґрунт шляхом інфільтрації або поглинання рослинами. Клімат змінюється, і очікується, що в майбутньому проливні дощі будуть відбуватися частіше. Під час проливних дощів або в періоди сильних злив вода може спрямовуватися в резервуари для зберігання і використовуватися для зрошення в періоди посухи, змиву туалетів і загального користування перед тим, як потрапити до реципієнту. Таким чином, вода використовується як ресурс, а не як проблема. Також, це призведе до зменшення використання очищеної питної води.
Біологічне різноманіття
Через великі відстані між зеленими насадженнями в містах залишається мало місць для приземлення бджіл та інших комах. Збільшення площ і популяризація створення зеленої інфраструктури може створити коридори для комах та інших видів. Багато комах відіграють важливу роль у запиленні рослин, які є важливими для екосистеми. Комахи можуть приваблювати птахів та інші види, створюючи більш яскравий міський пейзаж. Наприклад, дах IKEA Åsane є гарним взірцем того, як зелена інфраструктура стала середовищем існування для птахів, занесених до національного червоного списку Норвегії.
Покращення якості повітряРослини покращують якість повітря, оскільки вони зв’язують тверді та інші небажані частинки на поверхні (наприклад, в кронах затримується до 76 кг/га). Крім того, рослини зв’язують CO2, що корисно для клімату.
Зниження рівня шумуЗагальновідомо, що рослинна поверхня поглинає шум і зменшує гуркіт.
Ефект “теплового острова”Рослини використовують сонячну енергію для процесу фотосинтезу, на відміну від чорного даху. Чорний дах буде зберігати сонячну енергію в покрівельних матеріалах, тоді як біла покрівля буде поглинати більшу частину сонячного випромінювання. Встановлено, що у спекотні літні дні температура буде нижчою в місті з великою кількістю елементів зеленої інфраструктури, ніж у містах з невеликою кількістю зелених елементів.
Збільшення терміну експлуатації компонентів дахуЗелений дах збільшує термін служби елементів даху, захищаючи рослинність на даху від високих температур і ультрафіолетових променів.
Психологічні благаМісто, наповнене зеленою інфраструктурою, підвищує естетичне сприйняття та якість міського життя. Люди обирають прогулянку парком, де можна відпочити, замість того, щоб поспішати сірою та похмурою вулицею.
У статті використані матеріали NFGI